Obturacyjny bezdech senny - Diagnostyka obturacyjnego bezdechu sennego

MEDserwis.pl > Obturacyjny bezdech senny >Diagnostyka obturacyjnego bezdechu sennego

Diagnostyka obturacyjnego bezdechu sennego

Występowanie obturacyjnego bezdechu sennego można stwierdzić po wykonaniu badania polisomnograficznego – czyli analizie wszystkich parametrów opisujących sen: badane są wówczas ruchy klatki piersiowej i brzucha, przepływ powietrza w górnych drogach oddechowych, wykonywane jest badanie EEG (elektroencefalogram), badane są ruchy gałek ocznych czyli tzw. (EOG) - elektrookulogram i napięcie mięśni (elektromiogram). Uzupełnieniem wymienionych badań jest EKG i pulsoksymetria - badanie wysycenia krwi tlenem.
Osoby z bezdechem obturacyjnym nie nalezą do osób, które dobrze się wysypiają. Sen jest przerywany przez bezdechy, nie dając wypoczynku, bez względu na czas trwania. Chorzy budzą się z uczuciem zmęczenia i senności nawet większej niż ta, z którą kładli się wieczorem.
Skutek tego stanu to trudności w skupieniu uwagi podczas dnia, zaburzenia pamięci, poranne bóle głowy, zlewne poty nocne, bóle gardła i uczucie wysychania w gardle a nawet zaburzenia emocjonalne i psychiczne, prowadzące czasem do depresji.

Są dwie metody leczenia bezdechu: zachowawcza i chirurgiczna.

Leczenie zachowawcze polega na wytworzeniu na okres snu dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych . Chory zakłada specjalną maskę leczniczą, której najważniejszym elementem jest urządzenie podające do dróg oddechowych powietrze pod lekko podniesionym ciśnieniem, przez co zapobiega się zapadaniu się ścian gardła podczas wdechu. Efekt odczuwany jest już po pierwszej przespanej nocy.
Stosuje się także protezy ortodontyczne uniemożliwiające zapadanie się języka lub cofanie żuchwy podczas snu.

Zabiegi chirurgiczne polegają na korekcji elementów budowy dróg oddechowych. Najczęściej
dotyczy ono skrzywionej przegrody nosowej, usunięcia polipów nosa lub wycięcie powiększonych migdałków podniebiennych. Wykonywane są także operacje plastyczne podniebienia miękkiego, języka, języczka i gardła oraz żuchwy.

Jak widać opisywane wielokrotnie w literaturze jako „zdrowe” pochrapywanie wcale nie musi być oznaką zdrowia. Warto zająć się tym problemem zanim stanie się on nie tylko uciążliwym ale także i groźnym towarzyszem nocy.

Zobacz więcej >>

 

Aktualności

KELO-COTE® plaster silikonowy w żelu - skuteczny w leczeniu wszystkich rodzajów blizn więcej

LSPO zaprasza na Badanie EEG głowy bez skierowania i kolejek! więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej


Nowości ze świata medycyny

Awodent

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl